خانه » تلفن IP، سیسکو، Voip، تلفن اینترنتی » Voip چیست و چگونه کار می کند؟ (بخش 1)
آخرین بروز رسانی: 15 اردیبهشت, 1401

Voip چیست و چگونه کار می کند؟ (بخش 1)

خرید IP PHONE گوشی تلفن تحت شبکه (تلفن VOIP) | شبکه ارغوان

VoIP چیست و چگونه کار می کند؟

Protocol (VoIP) یک فناوری اثبات شده است که این امکان را فراهم می کند که تماس های تلفنی را از طریق اتصال به اینترنت برقرار کنید.

با ظهور اینترنت پرسرعت، VoIP به گزینه قطعی خدمات تلفنی برای مصرف کنندگان و مشاغل تبدیل شده است. مردم از اینکه از خدمات تلفن VoIP استفاده می کنند لذت می برند. چرا؟ چون قابلیت های بسیار بیشتری نسبت به گوشی های آنالوگ ارائه می دهد. و می تواند همه این کارها را با هزینه بسیار کمتر انجام دهد. ارائه دهندگان خدمات تلفن ابری (همان Voip) دارای ویژگی های قدرتمندی هستند که در سرویس تلفن استاندارد یافت نمی شوند از جمله ضبط تماس، پست صوتی به ایمیل، و موارد دیگر. به علاوه، می‌توانید از هر مکانی که مشغول به کار هستید از طریق Voip ارتباط تلفنی کاری برقرار کنید.

ما در این مقاله سعی کرده ایم تا نگاهی دقیق‌تر به آنچه باید در مورد پروتکل  ارسال صدا از طریق اینترنت بدانید داشته باشیم.

در این مقاله همه چیزهایی را که باید بدانید، از جمله مزایای خدمات تلفن VoIP را پوشش خواهیم داد.

VoIP چیست؟

VoIP مخفف Voice over Internet Protocol است که روش برقراری و دریافت تماس های تلفنی از طریق اینترنت را ارائه می دهد. اکثر مردم VoIP را جایگزین تلفن محلی می دانند. اگر نام یک آدرس IP را شنیده اید، این آدرس پروتکل اینترنت شما است. آدرس IP نحوه ارتباط رایانه ها و دستگاه ها با یکدیگر در اینترنت است.

VoIP در واقع چیز جدیدی نیست و تلفن از اواخر دهه 90 برای برقراری تماس‌های تلفنی به خطوط دیجیتال متکی بوده است. VoIP یک راه مقرون به صرفه برای داشتن تعداد نامحدود تماس است.

اگر به اینترنت اتصال دارید، بدون نیاز به خدمات تلفن می توانید با هر کسی تماس بگیرید و همچنین VoIP روی هر رایانه ای کار می کنند.

ارائه دهندگان خدمات VoIP خدمات بیشتری به جز برقراری تماس را انجام می دهند. آنها مسیریابی تماس های خروجی و ورودی را از طریق شبکه های تلفن موجود انجام می دهند.

تلفن ثابت و تلفن همراه به شبکه تلفن عمومی (PSTN) وابسته است. تلفن های سنتی از خطوط آنالوگ برای انتقال سیگنال های صوتی استفاده می کنند. اگر بخواهید تلفغن ثابت داشته باشید، ابتدا باید سیم کشی تلفن در مکان شما صورت گرفته باشد. و حتی بسیاری از مشاغل برای خدمات تلفنی به سخت افزار تخصصی نیاز دارند که تلفن داخلی را به شبکه تلفن عمومی متصل می کند. از طرفی راه اندازی و نگهداری سانترال ها معمولاً بسیار پرهزینه است. گزینه بهتری وجود دارد و یک ارائه دهنده VoIP قابل اعتماد می تواند همه چیز را برای شما انجام دهد.

کافیست تلفن IP خود را وصل کنید. این تلفن های دیجیتال از اتصال اینترنت پرسرعت شما برای برقراری ارتباط تلفنی استفاده می کنند.

VoIP تماس های تلفنی شما را به داده تبدیل می کند و از طریق اینترنت ارسال می شود.

VoIP مزایای زیادی نسبت به خدمات تلفن سنتی دارد. VoIP از پروتکل اینترنت استفاده می کند در واقع وجود اینترنت ضروری است. تلفن IP یک نوآوری بزرگ از سیستم مخابراتی صد ساله است. در تماس های تلفنی مبتنی بر Voip، مکالمه از طریق بسته های داده کوچک رد و بدل می شود. اینترنت می تواند این بسته های داده را در کمتر از یک ثانیه به سراسر جهان ارسال کند.

برای تلفن اینترنتی، این بسته ها بین تلفن شما و یک ارائه دهنده VoIP حرکت می کنند. یک سیستم تلفن VoIP عملکردهای مفید مانند پست صوتی، ارسال تماس، ضبط تماس و غیره را ارائه می دهد. در چهار مرحله، در اینجا نحوه کار VoIP آورده شده است.

تلفن شما به سوئیچ یا روتر در شبکه محلی (LAN) متصل می شود. وقتی شما، شماره تلفنی را شماره گیری می کنید، تلفن IP، به ارائه دهنده خدمات VoIP می گوید که با طرف مقابل تماس بگیرد. سرویس VoIP تماس را برقرار می کند و بسته های داده را از تلفن IP شما، مبادله می کند.

تلفن VoIP شما، این سیگنال های دیجیتال را دوباره به صدایی که می توانید بشنوید تبدیل می کند. پروتکل صدا از طریق اینترنت به طور کامل شرکت تلفن را دور می زند. هر جا که اتصال اینترنت دارید، می توانید از ویپ استفاده کنید.

این یک ارتقاء قابل توجه از یک سیستم تلفن آنالوگ است. بیش از 20 سال پیش برای استفاده از VoIP به تجهیزات گران قیمت و اختصاصی نیاز داشتید. امروزه VoIP بر اساس استانداردهای باز مانند پروتکل (SIP) ساخته شده است. SIP قابلیت همکاری کامل بین تلفن های رومیزی مختلف، تلفن های کنفرانس و برنامه های VoIP را فراهم می کند.

سانترال های مبتنی بر فضای ابری (یا همان اینترنت) مسئول ویژگی هایی مانند پست صوتی، کنفرانس و مسیریابی تماس هستند. و تنها چیزی که شما نیاز دارید یک اتصال اینترنت (کابل، DSL یا فیبر) است و می توانید از تمام مزایای VoIP بهره مند شوید.

ویپ چیست و چگونه کار می کند

مزایا و معایب VoIP

هنگام بررسی VoIP برای رسیدگی به تماس های تلفنی خود ، نکات مثبت و منفی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

در اینجا نگاهی صادقانه به مزایا و معایب صدا از طریق IP داریم.

مزایای VoIP

  • هزینه کمتر

خدمات ویپ بر اساس اتصال IP مستقیم به شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن است، بنابراین، هزینه تماس‌های داخلی، تجاری خارجی و بین‌المللی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و مقدار قابل‌توجهی در سرمایه‌گذاری برای خرید خطوط تلفن سنتی، نصب و نگهداری مداوم  آنها صرفه‌جویی می‌کند.

بسیاری از مصرف کنندگان و مشاغل به صرفه جویی قابل توجه در هزینه ها با استفاده کردن از Voip پی برده اند و با استفاده کردن از Voip قبض تلفن خود را تا بیش از 60 درصد کاهش داده اند.

  • کیفیت صدای خوب

تفاوت قابل توجهی در کیفیت تماس وجود دارد، و صدا خفه یا مبهم نیست.

  • ویژگی‌های پیشرفته

از ویژگی‌های ممتاز ویپ مانند ضبط تماس و صف تماس که اغلب در برنامه های خدمات تلفن تجاری گنجانده می شود می توانید برای شرکت خود استفاده کنید.

  • امکان استفاده از راه دور

با استفاده از ویپ می توانید از خدمات تلفن خود در هر کجا که کار می کنید استفاده کنید. اگر از خانه کار می کنید نیازی به تنظیمات فنی نیست.

  • می توانید با هر کسی در سراسر جهان تماس بگیرید

نرخ بین‌المللی راه دور برای تماس های Voip بسیار مقرون به صرفه است.

معایب VoIP

علیرغم مزایای گفته شده، خدمات ویپ ممکن است با معایبی همراه باشد. این معایب عبارتند از:

  • به اتصال اینترنت پرسرعت نیاز دارد

VoIP نیاز به اتصال اینترنت پرسرعت دارد. برای استفاده از آن حداقل به ۱۰۰ کیلوبیت در ثانیه (۰.۱ مگابیت در ثانیه) در هر خط تلفن نیاز دارید.

  • ممکن است همه این خدمات مستقیماً به خدمات اضطراری متصل نشوند.

اگر در مواقع خاص از طریق تلفن VoIP با شماره های ضروری (مثلا آتش نشانی) تماس بگیرید، باید مکان دقیق خود را به اپراتور بگویید و چنانچه اتصال اینترنت شما قطع شود، تماس شما قطع شده و مکالمه ناقص می ماند.

  • تلفن های آنالوگ را منسوخ می کند

Voice over IP از فناوری جدیدی استفاده می کند که به سیگنال های آنالوگ متکی نیست. اگر قصد دارید گوشی های تلفن قدیمی را ارتقا دهید. توصیه های ما را در مقالات بعدی بخوانید تا دریابید که چگونه می توانید یک تلفن VoIP رایگان دریافت کنید.

مرتبط:

محصولات Voip

منبع:

https://www.nextiva.com

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه