خانه » تلفن IP، سیسکو، Voip، تلفن اینترنتی » Voip چیست و چگونه کار می کند؟ (بخش 2)
آخرین بروز رسانی: 15 اردیبهشت, 1401

Voip چیست و چگونه کار می کند؟ (بخش 2)

Voip | تلفن اینترنتی - ویرگول

آیا استفاده از VoIP آسان است؟

حقیقت این است که راه اندازی و استفاده از VoIP برای تماس های شخصی و تجاری روزمره بسیار آسان است.

تا زمانی که شما به اینترنت متصل هستید، می توانید از برقراری تماس از طریق اینترنت لذت ببرید. برخلاف برنامه‌هایی که مختص تماس هستند مانند Skype یا WhatsApp، می‌توانید با هر شماره تلفنی تماس بگیرید. می توانید از سرویس VoIP برای تماس با هر کسی که از شرکت های تلفنی مانند AT&T، Verizon و T-Mobile استفاده می کند استفاده کنید. آنها حتی متوجه تفاوت تماس نمی شوند، به جز کیفیت تماس که بهبود یافته است.

نیاز به تنظیمات فنی خاصی نیست و کافی ست سیم برق را به پریز برق و کابل شبکه را به تلفن خود وصل کنید و از VoIP استفاده کنید.

استفاده از سرویس تلفن VoIP در iPhone یا Android نیز بسیار ساده است. یک برنامه رایگان VoIP را دانلود کنید، وارد سیستم شوید و آماده برقراری تماس با استفاده از VoIP هستید.

هزینه VoIP چقدر است؟

VoIP با در نظر گرفتن تمام قابلیت های آن به طرز شگفت آوری ارزان است و در مقایسه با یک سیستم تلفن سنتی (یا PBX) صرفه جویی زیادی در هزینه ها صورت می گیرد. (از آوردن هزینه در ترجمه این مقاله چشم پوشی شده است.)

What is VOIP | Voice Over Internet Protocol | Voip.com

ویژگی های برتر سیستم تلفن VoIP

ویژگی های جذاب موجود با سیستم تلفن اداری مبتنی بر IP چیست؟

در اینجا محبوب ترین ویژگی های VoIP گفته شده است و اهمیت ویژگی های زیر بر اساس نیاز شما متفاوت خواهد بود.

1) تلفن گویا

با منوی تلفن گویا که به تماس های دریافتی خوشامد می گوید، یک تصویر حرفه ای از کسب و کار خود ارائه دهید.

وقتی با شرکتی تماس می گیرید و به شما اعلام می شود که برای ارتباط با قسمت فروش عدد 1 و برای ارتباط با قسمت پشتیبانی عدد 2 را فشار دهید در واقع شما از خدمات تلفن گویا استفاده کرده اید.

تلفن گویا تماس گیرندگان را راهنمایی می کند که به شخص یا بخش مد نظرشان هدایت شوند. می‌توانید تماس‌های خارج از ساعات کاری را به پست صوتی خود یا جاهای دیگر راهنمایی کنید.

2) برنامه های موبایل و دسکتاپ

با استفاده از Voip، در زمانیکه در دفتر کار خود حضور ندارید، تماس های دریافتی را از دست نخواهید داد زیرا می توانید تماسهای سازمانی را به موبایل و یا خطوط دیگر انتقال دهید.

وقتی کارمندان خود را به خدمات Voip مجهز کنید می توانند از خانه کار انجام دهند. در واقع زمانی که دستگاه های تلفن از خط تلفن جدا شوند می توان سرویس ویپ را با استفاده از دستگاه های تلفن همراه راه اندازی کرد. به این صورت کارمندان شرکت ها می توانند از وسایل ارتباطی شخصی خود ( تحت قوانین مشخص) به منظور ایجاد محیطی با قابیلت جابه جا شدن استفاده کنند.

3) کیفیت تماس HD

این خیلی بد است که از تماس گیرندگان بخواهیم  صحبت های خود را تکرار کنند، HD Voice، کیفیت صدا را در تماس های تلفنی شما افزایش می دهد بنابراین هیچ گاه مکالمه با کیفیت پایین نخواهید داشت. این فناوری VoIP باعث می شود صدای تماس های تلفنی دو برابر واضح تر از یک تماس تلفنی استاندارد باشد. برای صدای واضح تر، بسیاری از هدست ها و تلفن های VoIP، قابلیت حذف نویز را نیز ارائه می دهند.

4) ارتباطات یکپارچه

VoIP، کارایی کارمندان شما را از طریق مفهومی به نام ارتباطات یکپارچه (UC) ارتقا می دهد. یکی از قابلیت های فناوری ارتباطات یکپارچه استفاده آسان از سرویس ویدیو کنفرانس می باشد. مهمترین ویژگی استفاده از فناوری ارتباطات یکپارچه، کاهش هزینه هاست. نه تنها این فناوری (UC) بسیار ارزان تراز سرویس های تلفنی ای است که در گذشته استفاده می شده، بلکه می تواند از بسیاری جابه جایی های غیر ضروری نیز جلوگیری کند؛ یعنی افراد به جای مسافرت به محل مورد نظر می توانند از طریق ویدیو کنفرانس ماموریت های کاری خود را بدون صرف وقت و هزینه زیاد انجام دهند.

با در نظر گرفتن این ویژگی ها جای تعجب نیست که VOIP و UC به کاراترین سرویس ها تبدیل شده اند.

در اینجا برخی از عملکردهای کلیدی در یک پلت فرم UC آمده است:

پیام رسانی فوری

چت های تیمی

جلسات تصویری

تماس کنفرانسی

اپلیکیشن های موبایل و رایانه

5) رمزگذاری تماس و امنیت VoIP

امنیت VoIP برای صاحبان مشاغل مهم است. تماس های تلفنی حاوی اطلاعات محرمانه مانند شماره کارت اعتباری و مکالمات منابع انسانی است. شما باید از این دارایی ها محافظت کنید، در غیر این صورت ممکن است برای شما هزینه های زیادی متحمل شود. VoIP ایمن و امن است درست است که بسته های داده از طریق اینترنت جابه جا می شوند اما سیستم‌های تلفن Voip دارای امنیت داخلی هستند تا مانع از به وجود آمدن مشکل در تماس‌های شما شوند. از ارائه دهنده خدمات VoIP خود در مورد رمزگذاری تماس بپرسید.

فناوری‌های VoIP مانند TLS و SRTP داده‌های تماس را به به بخش هایی تقسیم می کنند و شنود را تقریباً غیرممکن می‌کنند (تقسیم داده به چند بخش، فناوری جهت ارسال ایمن داده است) . شما باید در نظر بگیرید که آیا یک ارائه دهنده VoIP معتبر است و استانداردهای لازم را دارد؟ داشتن یک چک لیست از نیازهایی که دارید، هنگام انتخاب یک سرویس تلفن تجاری مفید است.

سوالات مفید برای پرسیدن عبارتند از:

آیا شرکت ارائه دهنده Voip معتبر است؟ (PCI، SOC 2، ISO/IEC 27001)؟

آنها چند مرکز داده دارند؟

زمان آپدیت سرویس VoIP آنها چقدر است؟

آیا آنها تلفن IP مطابق با HIPAA را ارائه می دهند؟

آیا می توانید به گزارش تماس های لحظه ای دسترسی داشته باشید؟

6) ضبط تماس

از سیستم تلفن خود برای ضبط تماس های تلفنی بین مشتریان و کارمندان خود استفاده کنید. به این ترتیب می توانید بررسی نمایید آیا کارمندان شما تماس ها را به دقت پاسخ می دهند؟ بنابراین ضبط تماس ها از طریق سیستم تلفن شما، باعث بهبود عملکرد کارمندانتان خواهد شد. به علاوه، ایمن است، یعنی فقط پرسنل مجاز، می توانند به آن دسترسی داشته باشند.

مزیت ضبط تماس VoIP این است که بر خلاف سیستم های PBX تلفن ثابت، به سخت افزار اضافی نیاز ندارد. خداحافظ ضبط کننده های کاست!

مرتبط:

محصولات Voip

منبع:

https://www.nextiva.com

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه